تبلیغات
امپراطوری آی تی - ساخت سلول بنیادی برای ویندوز

امپراطوری آی تی

دوشنبه 3 خرداد 1389

ساخت سلول بنیادی برای ویندوز

نویسنده: Faez   طبقه بندی: آموزش، 

چگونه یک دیسک سفارشی نصب ویندوز بسازیم

ساخت سلول بنیادی برای ویندوز

سرویس آموزش- یکی از کارهایی که ما ایرانی‌ها به کرات انجام می‌دهیم، عوض کردن ویندوز کامپیوترمان است. حتی در برخی‌ها مواقع دیده شده است که افرادی چون کاری برای انجام دادن ندارند، همین طوری الکی ویندوز را عوض کرده‌اند! البته بعد از عوض کردن ویندوز یک دردسر بزرگ وجود دارد؛ باید تمام برنامه‌ها و تنظیمات را دوباره انجام داد. اگر شما این دردسر را دارید، پس این مطلب را بخوانید. اما گروه دیگری که باید خواننده این مطلب باشند، کسانی هستند که در یک سازمان یا مجموعه کار می‌کنند و یکی از مسوولیت‌های آن‌ها پشتیبانی از سیستم‌های آنجاست و هرچند وقت یک بار باید روی یکی از کامپیوتر‌ها ویندوز نصب کنند. این هفته قصد داریم برنامه nLite را معرفی کنیم که با آن بتوانید یک سی‏دی کاملا سفارشی ایجاد کنید. nLite امکانات فوق العاده‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد. برای نمونه اگر شما دیسک نصب ویندوز XP سرویس پک2 و فایل نصب سرویس پک 3 را جدا دارید، می‌توانید با این برنامه یک دیسک نصب ویندوز XP سرویس پک 3 بسازید. در ادامه با دیگر امکانات این برنامه آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.


شروع کار


nLite  یک برنامه کاملا رایگان و 5/2 مگابایتی است که برای دریافت آن می‌توانید به آدرس وب‌سایت رسمی ‌این برنامه، یعنی nliteos.com مراجعه کنید. اما برای استفاده از nLite به مجموعه .Net Framework نیاز دارید. اگر آن‌را ندارید، حتما قبل از نصب nLite آن‌را نصب کنید. همچنین به دلیل این‌که نصب nLite آسان است، نیازی به توضیح درباره آن نیست.


حالا کاری که باید انجام بدهید این است که دیسک نصب ویندوز داخل دیسک‏ران قرار دهید و تمام فایل‌های آن‌را داخل یک پوشه جدید در هاردتان کپی کنید. بعد از آن، برنامه nLite را اجرا کنید. حالا عملیات ساخت دیسک سفارشی رسما شروع می‌شود.


در مرحله اول روی دکمه Browse کلیک کنید و پوشه‌ای که فایل‌ها را در آن کپی کردید را انتخاب کنید و Ok کنید. اگر این کار را به درستی انجام داده باشید، اطلاعات دیسک اصلی شامل نسخه ویندوز، شماره سرویس پک، حجم و ... نمایان می‌شود. مرحله بعدی Presets نام دارد. چون این بار اولی است که از این برنامه استفاده می‌کنید، این قسمت خالی است. اما برای دفعه‌های بعدی آیتم‌هایی در اینجا اضافه می‌شود. اما این بخش چیست؟ هر بار که یک دیسک سفارشی با این برنامه ایجاد می‌کنید، تمام تنظیماتی که انجام داده‌اید به صورت یک Session ذخیره می‌شود. شما هم اگر مایل بودید تنظیماتی که در آن بار انجام داده‌اید، در این بار هم بارگذاری شود، باید Session مورد نظر را انتخاب کنید و دکمه Load را بزنید.


Task Selection نام مرحله بعدی است. توجه کنید که در اینجا تغییراتی که شما می‌توانید انجام دهید، دسته‌بندی شده است و روی هر کدام که می‌خواهید در آن تغییری اعمال کنید، باید کلیک کنید تا انتخاب شود و در مراحل ساخت دیسک سفارشی اضافه شود. برای مثال اگر می‌خواهید نسخه جدیدتر سرویس پک را اضافه کنید، باید دکمه ServicePack را کلیک کنید.


مرحله Service Pack


اگر سرویس پک جدید را دریافت کرده‌اید، این مرحله جایی است که باید آن را به دیسک سفارشی الحاق کنید. کافی است روی دکمه Select کلیک کنید؛ فایل exe سرویس پک را انتخاب کنید و Ok را بزنید. عملیات الحاق چند دقیقه طول می‌کشد.


مرحله Hotfixes, Add-ons and Update Packs


این قسمت مخصوص الحاق بسته‌های به‌روزرسانی، اضافه شونده‌هاست. برای نمونه می‌توانم به فایل نصبی مرورگر Internet Explorer 8 اشاره کنم. همانطور که می‌دانید اینترنت اکسلپورر پیش فرض ویندوز XP نسخه شماره 6 است. ولی شما در این قسمت می‌توانید آخرین نسخه آن را به دیسک الحاق کنید تا به صورت پیش فرض نصب شود. فقط کافی است روی دکمه Insert کلیک کنید و فایل مورد نظر را انتخاب کنید.


با مثالی ساده اضافه شونده‌ها را توضیح می‌دهم. شما همیشه بعد از نصب ویندوز برنامه Winrar را نصب می‌کنید. اما با استفاده از عملیات تبدیل کردن به یک فایل CAB، می‌توانید آن برنامه را به عنوان یک اضافه‌شونده هنگام نصب ویندوز، این برنامه نیز نصب شود. کافی است آخرین نسخه آن را روی ویندوز خودتان نصب کنید؛ سپس با برنامه‌های مخصوص (مانند Windows True Addon Builder) یک بسته .CAB از آن تهیه کنید و هنگام ساخت دیسک سفارشی خود، آن بسته را اضافه کنید.


مرحله Drivers


همانطور که از اسمش پیداست، این مرحله مختص الحاق درایور است؛ اما نه هر درایوری! درایورهایی که به صورت TextMode هستند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به Help که در این قسمت وجود دارد مراجعه کنید.


مرحله Components


همراه با ویندوز کامپوننت‌هایی هم وجود دارد که برخی از آن‌ها با ویندوز نصب می‌شوند و برخی بعد از آن. اما با nLite و در این مرحله این قدرت را به دست می‌آورید که تعیین کنید که کدام‌ها هنگام نصب ویندوز، نصب نشوند. کافی است کامپوننت مورد نظر را پیدا کنید و مربع کنار آن را تیک دار کنید. اما باید توجه داشته باشید که با کامپوننت‌هایی که به رنگ قرمز هستند با دقت رفتار کنید زیرا کامپوننت‌هایی حیاتی هستند و حذف آن‌ها ممکن است مشکل ساز      شود.


مرحله Unattended


تنظیمات اساسی ویندوز (چه در مرحله نصب و چه در مرحله بعد از آن) در این قسمت وجود دارد و شما می‌توانید آن‌ها را تعیین کنید تا هر بار که ویندوز را نصب می‌کنید، نیازی به تغییر آن‌ها نداشته باشید. حتی با کامل کردن این بخش، مراحل نصب که دستی انجام می‌شود، حذف می‌شود؛ فقط کافی است نصب ویندوز آغاز شود و شما تا نصب کامل، هیچ کاری انجام ندهید. حتی در این قسمت می‌توانید سریال ویندوز را هم وارد کنید یا حساب‌های کاربری پیش فرض و سطح دسترسی همه آن‌ها تعیین کنید.


مرحله Options


در این قسمت لیست برخی از پرکاربردترین اختیارات (Options) وجود دارد که شما می‌توانید از حالت پیش فرض خارج کنید و حالت ایده‌آل خود را برای آن تعیین کنید. برای نمونه می‌توان به نام پوشه اصلی ویندوز یا مسیر قرارگیری پوشه‌ها، پروفایل‌ها را تعیین کنید.


مرحله Tweaks


کاربران علاقه‌مند هستند که ویندوز را در بهترین حالت استفاده کنند. بنابراین بعد از نصب آن دست به تغییراتی در ساختار آن می‌زنند؛ مثلا تغییراتی در رجیستری. اما حالا با استفاده از این مرحله که می‌توانید تعیین کنید که این تغییرات هنگام نصب ویندوز اعمال کنید. کافی است هر کدام را که مایل هستید تیک دار کنید. این لیست فوق العاده کامل و دست شما برای انتخاب باز است.


مرحله Processing


عملیات اعمال تغییرات در ساختار نصب ویندوز در این مرحله صورت می‌گیرد. این مرحله بر اساس مقدار تغییرات شما ممکن است که از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. بعد از اتمام این مرحله، تمام تغییرات شما، روی فایل‌هایی که در هاردتان کپی کردید، اعمال شده است.


مرحله Bootable ISO


با این ابزار nLite قادر هستید از همان فایل تغییر پیدا کرده، یک فایل ISO ایجاد کنید و یا روی سی‏دی فایل‌ها را رایت کنید. این مرحله دقیقا شبیه یک نرم افزار رایت دیسک است. در قسمت Mode می‌توانید تعیین کنید که فایل‌ها مستقیما رایت شوند (Direct Burn)، فایل ISO ایجاد شود و بعد از آن رایت شود (Burn Image)، فقط یک فایل ISO ایجاد شود (Create Image) و یا دیسک ری‏رایت پاک شود.


تفکر مثبت


 


می‌توان بخش Unattended را به عنوان یکی از بهترین قابلیت‌ها نام برد. زیرا می‌توانید تمام عملیات هنگام نصب و برخی از عملیات مهم و پرکاربرد بعد از آن را در این بخش و یک بار برای همیشه انجام داد تا دیگر این کار‌های تکراری و خسته کننده، اعصابتان را خورد نکند. با این بخش تا خیالتان راحت می‌کند که دیگر نیازی به انجام عملیات دستی در هنگام نصب ویندوز نیست. دیگر وقتی می‌خواهید ویندوزی را نصب کنید، کافی است مراحل اولیه نصب را آغاز کنید، بروید یک دوری در پارک بزنید و وقتی که برگشتید، ویندوز شما به طور کامل نصب شده باشد.


 


تفکر منفی


قابلیت الحاق اضافه شونده‌ها در nLite وجود دارد اما جای یک امکان مهم و مرتبط با آن خیلی خالی است؛ این امکان که کاربر بتواند با همین برنامه nLite بتواند فایل‌های اضافه شونده از برنامه‌های دلخواه خود را ایجاد کند و نیازی به برنامه‌های دیگر نداشته باشد. اگر این قابلیت اضافه شود، کاربر هنگام کار با nLite یک فایل CAB از برنامه دلخواه و مورد نظر ایجاد می‌کند و همان موقع به دیسک سفارشی خود الحاق می‌کند. امیدواریم توسعه دهندگان در نسخه بعدی برنامه این موضوع را لحاظ کنند.


 


مشابه


nLite مختص ویندوزهای 2000 ، 2003 و XP است. اما اگر دوست دارید که دیسک سفارشی نصب ویندوز برای ویندوزهای Vista و 7 بسازید، باید بگویم که برنامه مشابه‌ای برای این ویندوز‌ها وجود دارد. vLite برای ویندوز ویستا و rt7Lite برای ویندوز 7 که کارکردی شبیه برنامه nLite دارند؛ پس خیالتان راحت باشد که با خواندن این مقاله می‌توانید با هر 3 برنامه کار کنید. اگر مایل هستید، می‌توانید vLite را با حجم 5/1 مگابایت از وب سایت vlite.net و  همچنین rt7Lite را که 8/8 مگابیت حجم دارد را از rt7lite.com دریافت کنید. بر اساس این‌که این دو ویندوز با XP متفاوت هستند، ابزارهایی که در این دو برنامه در اختیار شما وجود دارد، بیشتر از nLite است.

نظرات() 
What makes you grow taller during puberty?
دوشنبه 27 شهریور 1396 03:25 ق.ظ
bookmarked!!, I love your web site!
Can Pilates make you look taller?
سه شنبه 17 مرداد 1396 12:51 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you
penning this article plus the rest of the website is extremely good.
BHW
دوشنبه 21 فروردین 1396 03:14 ب.ظ
Hello there, I discovered your site by means of Google at the same time
as searching for a similar matter, your web site got here up,
it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, just was aware of your blog through Google,
and located that it is truly informative.
I am going to be careful for brussels. I will appreciate when you proceed
this in future. Numerous people will probably be benefited out of your writing.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

لینکدونی

نویسندگان

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :