امپراطوری آی تی

چهارشنبه 5 خرداد 1389

درباره ی 3G ...

نویسنده: nOvid   طبقه بندی: بررسی تخصصی، 

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


 3Gروشی برای انتقال اطلاعات در تلفن‌های همراه و سیستم‌های بدون سیم می‌باشد که به نسل سوم انتقال اطلاعات معروف است. ۳G نسل جدید شبکه موبایل با رویکرد مولتی مدیا می‏باشد. برخلاف GSM که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، این نسل جدید سرعت بالا برای انتقال مولتی مدیا را فراهم می‏سازد. نسل سوم به صدا به چشم اطلاعات دیجیتال می‌نگرد. در این نسل، آنچه منتقل می‌شود data است، خواه آن data صدای من و شما باشد که با تلفن با هم صحبت می‌کنیم، و یا اطلاعات موجود در یک سایت اینترنت، یا یک پیام کوتاه و غیره. در نسل سوم همه چیز در قالب اطلاعات دیجیتال منتقل می‌شود. با سرعت نسبتا بالایی که در تلفن‌های نسل سوم پیش بینی شده‌است، امکاناتی از قبیل تلفن‌های تصویری بی سیم، با کیفیت مناسب مقدور خواهد بود.


اولین کشوری که از شبکه ۳G به صورت گسترده و تجاری استفاده کرد، کشور ژاپن بود. در اولین روز ماه اکتبر سال ۲۰۰۱، بزرگ ترین شرکت مخابراتی ژاپن، NTT DoCoMo، سرویس‌های مخابراتی خود را به نسل سوم مجهز کرد.

از سال ۲۰۰۵، شبکه‌های نسل سوم ضریب نفوذ خود را افزایش داده‌اند، یکی از علل را می‌توان در پر شدن گنجایش نسل دوم شبکه‌های مخابراتی دانست. شبکه‌های نسل دوم برای انتقال اطلاعات صوتی با سرعت پایین طراحی شده‌است. از همین رو براساس نیازهای مشترکین به ارتباطات پر سرعت تر، این نسل وارد عمل شد.

فهرست مندرجات 


۱ استانداردهای نسل سوم تلفن‌های همراه
۲ سرویسهای نسل سوم تلفنهای همراه
۳ کاربردهای نسل سوم تلفن‌های همراه
۴ مسیرهای گذر از شبکه فعلی موبایل به نسل سوم
۵ وضعیت کنونی نسل سوم در دنیا
۶ مشکلات نسل سوم تلفن‌های همراه
۷ نسل ۳٫۵ تلفن‌های همراه
۸ نسل چهارم تلفن‌های همراه
۹ نتیجه گیری


استانداردهای نسل سوم تلفن‌های همراه

اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) استاندارد نسل سوم موبایل را به نام IMT-۲۰۰۰ معرفی کرد.ITU نیازهائی را که باید توسط سیستم ارتباطات موبایل نسل سوم برآورد شود را بر اساس استاندارد IMT-۲۰۰۰ مشخص کرده‌است. در این راستا پیشنهادهایی از سوی کشورهای مختلف ارائه شده‌اند. از جمله:

• اروپا در این رابطه UMTSرا معرفی کرد که یکی از ده پیشنهاد سراسر جهان می‌باشد.

• ژاپن W-CDMA را پیشنهاد کرده‌است

• آمریکا دو تکنولوژی اصلی را پیشنهاد کرده‌است. یکی از آنها CDMA-۲۰۰۰ می‌باشد که توسعه‌ای از IS-۹۵ است و از لحاظ تجاری به نام CDMA-one شناخته می‌شود، و دیگری UWC-۱۳۶ است که تکاملی از IS-۱۳۶ می‌باشد.

معروف ترین استانداردهای نسل سوم، W-CDMA، UMTS و CDMA۲۰۰۰ هستند. در ادامه به معـرفی مختـصر هر کدام می‌پردازیم.

W-CDMA

استاندارد WCDMA یکی از استانداردهای تأیید شده برای تلفن‌های همراه نسل سوم است که از یک فرکانس ۵ مگاهرتزی برای انتقال صوت و دیتا (با هم) استفاده می‌کند. این تکنولوژی سرعت‌های انتقال داده از ۱۴۴کیلو بیت در ثانیه تا ۲ مگابیت در ثانیه را فراهم می‌آورد.


UMTS

استاندارد UMTS که توسط ۳GPPتعریف شده‌است، در حقیقت نسل جدید سیستم مخابراتی GSM است که امکانات لازم برای نسل سوم تلفن‌های همراه را فراهم می‌آورد و اساساَ برای کشورهایی با شبکه GSM توسعه یافت.UMTS استانداردی است که توسط اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور، برای ایجاد ارتباطات بی سیم پیشرفته بنیان گذاشته شده‌است. شبکه‌های UMTS از تکنولوژی WCDMA بهره می‌برند. در میان عموم، گاهی عبارات UMTS و WCDMA به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. استاندارد UMTSعلاوه بر فراهم کردن سرعت دسترسی بالا، ظرفیت بیشتری را در یک طیف مشخص شده ارائه می‌دهد.


CDMA۲۰۰۰

استاندارد CDMA۲۰۰۰ توسعه‌ای ازCDMA-IS-۹۵ بوده و برای ارائه سرعت ۲ مکابیت بر ثانیه استفاده می‌شود. این استاندارد که توسط ۳GPP۲ تعریف شده‌است، خانواده‌ای از تکنولوژی‌ها را ارائه می‌دهد، که شامل دو مورد زیر است:

• CDMA۲۰۰۰ ۱X: می‌تواند ظرفیت صدای CDMAOne را دو برابر کند، و بسته‌های اطلاعاتی را با حداکثر سرعت ۳۰۷ کیلو بایت در ثانیه در محیط‌های موبایل تحویل دهد. این استاندارد در نسل دوم تلفن‌های همراه به کار می‌رود.

• CDMA۲۰۰۰ ۱xEV: که شامل موارد زیر است:

• CDMA۲۰۰۰ ۱x EV-DO: این استاندارد سرعت ماکزیم اطلاعاتی برابر با ۲٫۴ مگا بایت در ثانیه تحویل می‌دهد و می‌تواند کاربردهایی چون تبادل ویدئو کنفرانس را پشتیبانی کند.

• CDMA۲۰۰۰ ۱xEV-DV: این استاندارد صدای یکپارچه و سرویس‌های همزمان چند رسانه‌ای بسته اطلاعاتی با سرعت بالایی برابر با بیش از ۳٫۰۹ مگا بایت در ثانیه را فراهم می‌کند.


مزیت‌های CDMA۲۰۰۰

استاندارد CDMA۲۰۰۰، که تکامل استاندارد CDMAOne می‌باشد، مزیت‌های زیادی از تجربیات عملکرد CDMAOne در سال‌های متمادی، بدست آورده‌است. بنابراین CDMA۲۰۰۰ یک تکنولوژی بسیار موثر و مستحکم است. با تایید کردن پشتیبانی صدا و اطلاعات، استاندارد آن ایجاد، و در باندهای مختلف طیف از جمله تخصیص IMT-۲۰۰۰ مورد آزمایش قرار گرفت. برخی از مزیت‌های آن عبارتند از: افزایش ظرفیت صدا، عبور از میان اطلاعاتی بالاتر، انعطاف‌پذیری باند فرکانسی، افزایش عمر باتری، سنکرون بودن، کنترل توان، رد و بدل آسان، تنوع ارسال، کانال‌های اطلاعاتی و صدا، کانال‌های ترافیکی و تکمیلی، رمزنگاری توربو، سازگاری وارونه کامل، سرویس‌های انتقال چندگانه بهتر، مدیریت کیفیت سرویس.

در ضمن این نکته باید یادآوری شود که هیچ توافقی روی پیشنهادهای CDMA (که منجر به یک استاندارد شود) صورت نگرفته‌است. البته که هماهنگی‌هایی بین UMTS و CDMA۲۰۰۰ وجود دارد و خیلی از پارامترهای رادیویی یکسان می‌باشد.


از مشخصات مهم نسل سوم تلفن‌های همراه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ۱- نرخ انتقال داده برای محیط‌های بسته (ساختمانی)، حدوداً ۲ مگابیت بر ثانیه، برای مشترکان متحرک با سرعت پایین، ۳۸۴ و برای مشترکان با سرعت تحرک بالا، ۱۴۴ مگابیت بر ثانیه‌است. ۲- سرویس‌های چندرسانه‌ای را به صورت همزمان در اختیار مشترک قرار می‌دهد. ۳- باندهای فرکانسی درنظر گرفته شده برای نسل سوم تلفن‌های همراه به صورت زیر است:

۱۹۰۰تا ۱۹۸۰مگاهرتز، ۲۱۱۰ تا ۲۱۷۰ مگاهرتز، ۱۷۱۰ تا ۱۸۸۵ مگاهرتز، ۸۰۶ تا ۹۶۰ مگاهرتز و ۲۵۰۰ تا ۲۶۳۰ مگاهرتز.

سرویسهای نسل سوم تلفنهای همراه

یک شبکه ارتباط از راه دور پیشرفته مثل UMTS سرویس‌های متنوعی را فراهم می‌کند. سرویس‌های ارائه شده توسط UMTS را می‌توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد

سرویس‌های پایه

سرویس پایه سرویسی است که ارتباط کامل بین دو گره انتهایی، مثلاً دو کاربر موبایل را براساس پروتکل استاندارد فرهم می‌کند. برخی از سرویس‌های پایه درصورتی که استاندارد شوند، می‌توانند بین شبکه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند، ولی برخی دیگر فقط درون یک شبکه استفاده می‌شوند و نیازی به استانداردهای بین شبکه‌ای ندارند. موارد زیر از این دسته‌اند

• سرویس تلفنی عادی

• تماس‌های اظطراری

• سرویس پیام کوتاه به صورت mobile terminated

• سرویس پیام کوتاه به صورت mobile originated

• نتقال فکس گروه ۳ به صورت صوت و فکس غیرهم زمان

• نتقال فکس گروه ۳ به صورت صوت و فکس اتوماتیک

• سرویس‌های تلفنی صوتی

• دسترسی به اینترنت


سرویس‌های حامل

سرویس‌های حامل، سرویس‌های ارتباط از راه دوری هستند که امکان انتقال مناسب سیگنال‌ها را بین دو نقطه دسترسی فراهم می‌کنند. این سرویس‌ها می‌توانند به صورت سوئیچ مداری یا سوئیچ بسته‌ای باشند و مربوط به سه لایه اول مدل OSI هستند. این سرویس شامل انتقال دیتا به صورت آسنکرون و سنکرون می‌باشد که نرخ بیت آن در حالت سنکرون ۹۶۰۰، ۴۸۰۰، ۲۴۰۰ و۱۲۰۰ بیت بر ثانیه بوده و درحالت آسنکرون علاوه بر اینها نرخ بیت ۳۰۰بیت بر ثانیه را نیز ارائه می‌دهد.

سرویس‌های تکمیلی

سرویس‌هایی هستند که به شبکه اجازه می‌دهند تا قابلیت‌های کنترلی بیشتری برای کاربر در مورد استفاده از شبکه فراهم سازد. تمام سرویس‌های مکمل را می‌توان بر حسب نیاز کاربر به او اختصاص داد. این دسته از سرویس‌ها بر اساس دو گروه قبلی بوده، و آنها را تکمیل می‌کنند. سرویس‌های تکمیلی می‌توانند به صورت عمومی باشند یا نه. که سرویس‌های عمومی برای همه مشترکین قابل استفاده هستند و نیاز به پیش تنظیمات خاصی با تأمین کننده سرویس ندارند. موارد زیر برخی از سرویس‌های تکمیلی ارائه شده توسط ۳G می‌باشند.

• نمایش هویت تماس گیرنده

• پنهان نمودن هویت تماس گیرنده

• انتقال مکالمه بدون شرط

• انتقال مکالمه در صورت مشغول بودن تلفن

• انتقال مکالمه در صورت پاسخ ندادن به تماس

• انتقال مکالمه در صورتدر دسترس نبودن مشترک

• تکمیل مکالمه، این سرویس به دو صورت Call Waiting و Call Hold قابل استفاده‌است.

• کنفرانس تلفنی

• گروه کابری بسته

• محدودیت‌های تلفنیکاربردهای نسل سوم تلفن‌های همراه

موارد زیر مثال‌هایی از کاربردهای موبایل‌های نسل سوم هستند.

• انتقال صدا

انتقال صدا همواره مهم ترین کاربرد ارتباط‌های راه دور موبایل باقی خواهد ماند. اگرچه صدا به مرور با دیگر انواع ارتباطات راه دور ترکیب می‌شود تا ارتباط چند رسانه‌ای را میسر نماید. خود صدا نیز به تنهایی می‌تواند شکل‌های جدیدی از ارتباط را ایجاد کند، از جمله کنفرانس‌های صوتی چند نفره و یا ایمیل‌های صوتی که می‌توانند جایگزینی برای پیام‌های متنی مثل ایمیل و SMS باشند.


• انتقال پیام

تبادل پیام نیز یکی از مهم ترین کاربرد‌های تلفن همراه است. موفقیت چشم گیر SMS نیز نشان می‌دهد که سرویس‌های مشابه این سرویس، بازار خوبی خواهند داشت. در موبایل‌های ۳G ارسال SMS‌های متنی هم چنان ممکن است، البته نرخ انتقال داده بالاتر، ارسال مواردی بیش از متن ساده را ممکن می‌سازد. سرویس پیام‌های چندرسانه‌ای یا MMS از جمله سرویس‌های ارائه شده توسط ۳G است. یک پیغام MMS می‌تواند حاوی متن، تصویر، صدا و ویدئو باشد. به عنوان مثال یک پیغام MMS می‌تواند یک کارت پوستال الکترونیکی، یک روزنامه الکترونیکی، اخبار، اطلاعات ترافیک، نقشه و دستورالعمل‌های رانندگی، یک قطعه موسیقی، تبلیغات باشد و یا برای خرید الکترونیکی به کار رود. هم چنین تلفن‌های ۳G امکان ارسال و دریافت پیام‌های پست الکترونیکی (ایمیل) و دانلود بسیار سریع ضمیمه‌های آنها را فراهم می‌کنند.

• تلفن تصویری و ویدئو کنفرانس

از طریق سرویس تلفن تصویری می‌توانید هم زمان با صحبت با طرف مقابل، تصویر او را نیز ببنید. در ویدئو کنفرانس‌ها می‌توانید چنین ارتباطی را با بیش از یک نفر داشته باشید.

• دسترسی کامل به اینترنت و انتقال داده با نرخ بالا

فن آوری نسل سوم، قابلیت استفاده از انتقال داده‌ها با سرعت ۱۴۴ کیلو بیت در ثانیه را هنگام جابجایی سرعت بالا (برای مثال در وسایل نقلیه)، ۳۸۴ کیلو بیت در ثانیه به صورت متحرک (برای مثال در شهرک دانشگاهی)، و ۲ مگابیت در ثانیه برای حالت ایستاده و ساکن (برای مثال در داخل یک ساختمان)، را فراهم کرده‌است. برای مثال دانلود یک فایل یک مگابایتی با استفاده از یک مودم، ۳ دقیقه، با گوشی‏های نسل ۲٫۵، ۵-۱۵ دقیقه و برای گوشی‏های نسل۳، بسته به موقعیت ۴ تا ۲۱ ثانیه به طول می‏انجامد.

• پخش برنامه‌های تلویزیونی از طریق گوشی‌های موبایل

البته منظور از پخش تصاویر تلویزیونی روی گوشی‌های موبایل، هیچ گونه ارتباطی با برخی گوشی‌های موبایل موجود در بازار که تیونر تلویزیونی دارند و قادر به دریافت و پخش امواج آنالوگ تلویزیونی هستند، ندارد و این دو مقوله کاملا از هم متمایز می‌باشند.

• کاربردهای مبتنی بر موقعیت

تشخیص موقعیت جغرافیایی تلفن همراه، گروه جدیدی از کاربرد‌ها را میسر می‌سازد. اطلاعات موقعیت جغرافیایی خود به تنهایی نیز سودمند است. به عنوان مثال برای فردی که گم شده‌است و نمی‌داند که در کجا قرار دارد، چنین سرویسی به همراه یک نقشه دیجیتال می‌تواند بسیار مفید باشد[۳].

به عنوان مثال‌هایی دیگر از کاربردهای ۳G می‌توان بازی، تبلیغات، شرط بندی، چت، سرگرمی‌های بزرگسالان، پیجینگ و قابلیت رومینگ جهانی از طریق ماهواره را نام برد.


مسیرهای گذر از شبکه فعلی موبایل به نسل سوم

مسیـرهای متفاوتی جهت گـذر از شبـکه فعلی موبایل به شبـکه موبایل‌های نسل سوم وجود دارد از جمله مواردی که در اینجا به آنها اشاره شده‌است.

• از GSM به GSM + GPRS، سپس به EDGE و نهایتاً UMTS (نسل سوم)

• از GSM به GSM+GPRS و سپس UMTS (نسل سوم)

• از GSM به UMTS (نسل سوم)وضعیت کنونی نسل سوم در دنیا

نتایج تحقیقات انجمن جهانی کارپردازان موبایل نشـان می‌دهد که ۲۱۱ اپراتور تلفـن همراه در ۹۱ کشور دنیـا، سرویس‌های نسل سوم موبایل را عرضه می‌کنند. که از این تعداد ۶/۸۷ درصد از آنها با فناوری HSDPA خدمات خود را به کاربران نسل سوم تلفن همراه ارائه می‌کنند. این اطلاعات نشان می‌دهد که پهنای باند موبایل در حال حاضر در ۸۰ کشور دنیا در دسترس قرار دارد. هم چنین بیشترین میزان استفاده از فناوری "بسته لینک پایین ورود با سرعت بالاً (HSDPA) در اروپا به ثبت رسیده‌است، به طوری که ۱۰۶ اپراتور در این قاره به ارائه تجاری این فنـاوری می‌پردازند. در ادامه این رده بندی، آسیا-اقیانوسیه با ۳۶ اپراتور، آفریقا و خاورمیانه با ۲۴ اپراتور و آمریکای شمالی و جنوبی با ۲۲ اپراتور در جایگاه‌های بعدی برخورداری از فناوری HSDPAایستاده‌اند.

((هم اکنون اپراتور اول روی شبکه نسل دوم و ۵/۲موبایل به مشترکان خود سرویس می‌دهد و شبکه اپراتور دوم (ایرانسل) نیز طبق پروانه نسل ۷۵/۲ موبایل است؛ همچنین اپراتور سوم باید طبق پروانه فعالیت خود موبایل نسل سوم ارائه دهد. بالغ بر ۴۵میلیون نفر در کشور دارای تلفن همراه هستند و اپراتور سوم نیز باید در عرض ۱۵سال ۱۷ میلیون مشترک جذب کند.))

مشکلات نسل سوم تلفن‌های همراه

موبایل نسل سوم با وجود پشتوانه قوی از طرف اپراتورها در بین، مشترکین رشد زیادی ننمود. یک علت آن قیمت بالای سرویس هاس نسل سوم و گوشی‌های پشتیبـانی کننده از این سـرویس‌ها، و علت دیگر عدم نیاز مشتـرکین به این سرویس می‌باشد. در موبایل نسل سوم امکان ارائه سرویس دیتا تا نرخ ۲ مگابیت در ثانیه وجود دارد. سوال اینجاست که مشترک با این سرعت بالا، چه نیازی به این حجم دیتا دارد؟ استفاده از اطلاعات زیاد و پردازش آن، نیاز به تمرکز دارد و سرعت زیاد تمرکز را از انسان می‌گیرد.از طرف دیگر با تکنیک‌های جدیدی چون JPEG امکان فشرده‌سازی تصویر فراهم شده‌است، پس برای انتقال تصویر نیاز به پهنای باند کمتری وجود دارد. لذا پیش بینی شرکت‌های بزرگ جهت رشد تقاضای سرویس نسل سوم به وقوع نپیوست.

مشکل دیگر با ۳G، سایت‌های ایستگاه‌های پایه که جهت پوشش آماده شده‌اند می‌باشد. سرویس نسل سوم نسبت به سرویس ما قبل آن نیاز به تعداد بیشتری ایستگاه‌های پایه دارد که به سادگی به آنتن سرویس قبلی اضافه می‌شود و دیگر سایت قبلی کار نخواهد کرد.نسل ۳٫۵ تلفن‌های همراه

۹۰٪ کاربران تلفن همراه در ژاپن در سال ۲۰۰۶ از نسل سوم تلفن‌های همراه استفاده کرده‌اند و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۰۸ تقریباً همه کاربران ژاپنی، به استفاده از تلفن‌های نسل ۳ روی آورند و ۲G دیگر در ژاپن مورد استفاده قرار نگیرد. از آن پس ژاپنی‌ها به فکر راه اندازی نسل ۳٫۵ با سرعتی بالغ بر ۳ مگابیت در ثانیه خواهند بود. پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۰ نسل ۳٫۵ وارد، و نسل سوم برچیده شود و تمامی شبکه‌های مخابراتی به سمت سیستم نسل ۵/۳ تلفن همراه حرکت کنند. نسل ۳٫۵ در واقع همان تکنولوژی WCDMA/HSDPA معرفی شده در نسل سوم است. [۴]

پس نسل سوم موبایل برخلاف نسل دوم عمر کوتاهی خواهد داشت، و ما باید تلاش کنیم در نسل‌های مخابراتی بعدی به سوی نسل ۳٫۵، یا سه پلاس، حرکت کنیم. از همین رو در سال جاری (۱۳۸۷) پایلوت نسل ۳٫۵، با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان در کشور ما پیاده‌سازی خواهد شد.


نسل چهارم تلفن‌های همراه

شبکه‌های نسل چهارم یا ‏G‏۴، نامی است که به ‏سیستم‌های موبایل مبتنی بر ‏IP‏ که دسترسی را از طریق یک ‏مجوعه از واسطه‌های رادیویی تامین می‌کنند، داده شده ‏است. شبکه ‏G‏۴ برقراری بهترین سرویس اتصال، رومینگ و ‏فراگشت بی سیم را ارائه می‌کند و از طرف دیگر چندین ‏واسط دسترسی رادیویی مانند بلوتوث، HIPERLAN، WLAN و GPRSرا به یک شبکه واحد که کاربر از ‏آن استفاده می‌کند تبدیل خواهد کرد.‏ همچنین ۴G باید اجازه برقراری ارتباط بین هر فردی در هر جای زمین را فراهم نماید که شما در هر زمان بتوانید از سرویس‏های دلخواه و شبکه‏های دلخواه خود پشتیبانی بگیرید.

ابزاری که در این راستا قابل استفاده‌است رادیو نرم ‏افزار) می‌باشد. رادیوهای ‏SDR‏ دستگاه‌هایی ‏مانند تلفن‌های سلولی، ‏PDAها، ‏PCها و تمامی محدوده ‏سایر دستگاه‌ها را برای دریافت امواج هوایی به منظور ‏رسیدن به بهترین متد ممکن ارتباطی، با بهترین قیمت آماده ‏و امکان‌پذیر می‌سازد. در یک محیط ‏SDR، توابعی که ‏سابقاً، فقط در سخت افزار اجرا می‌شدند، مانند ‏تولید سیگنال رادیویی انتقال و تنظیم سیگنال ‏رادیویی دریافت و غیره، به وسیلة نرم‌افزار انجام ‏می‌شوند. بنابراین رادیو قابل برنامه ریزی بوده و ‏قادر به ارسال و دریافت سیگنال در یک محدوده وسیع ‏فرکانسی است. ‏ از جمله مشخصات نسل چهرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• سرعت بالا: سیستم‌های ‏G‏۴ باید سرعت پیک بیش از ‏ ‏۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را در حالت ساکن، و میانگین ‏۲۰ مگابیت بر ثانیه را در حال ‏حرکت ارائه دهند.

‏ ‏• ظرفیت بالای شبکه: ظرفیت شبکه باید حداقل ۱۰ ‏برابر بیشتر از سیستم‌های ‏G‏۳ باشد. که این ظرفیت زمان ‏دانلود‏ یک فایل ‏‏۱۰ مگابایتی را در سیستم‌های ‏G‏۴ به ۱ ‏ثانیه کاهش می‌دهد که این زمان در سیستم‌های ‏G‏۳ معادل ‏‏۲۰۰ ثانیه برآورد شده‌است. از طرف دیگر قابلیت ‏ارائه ویدئو با کیفیت بالا به تلفن‌ها و تجربة واقعیت ‏مجازی در صفحات نمایش گوشی‌ها را نیز ارائه می‌کند.

‏ ‏•فراگشت سریع و بیسیم بین شبکه‌های مختلف: ‏شبکه‌های بی‌سیم ‏G‏۴ باید از جابه‌جایی عمومی بین شبکه‌های ‏موبایل و شبکه‌های بی‌سیم مختلف پشتیبانی کنند.


‏•‏پشتیبانی ازچند رسانه‌های نسل جدید: شبکة ‏G‏۴ باید قادر به پشتیبانی از مقدار زیاد دیتای ‏انتقالی با سرعت بالا و با هزینة پایین‌تر از هزینه‌های ‏معمول باشد. ‏ هدف ‏G‏۴ این است که تکثر و فراوانی موجود در بین ‏شبکه‌های موبایل را با یک شبکة مرکزی استاندارد ‏جهانی که مبتنی بر ‏IP‏ باشد و بتواند ویدئو، دیتا و ‏صوت را پشتیبانی کند، جایگزین نماید که این کار ‏سرویس‌های یکپارچه صوت، تصویر و دیتا را برای تمامی ‏میزبانان موبایل که کاملاً بر مبنای ‏IP‏ هستند، تأمین ‏خواهد کرد. ‏

نتیجه گیری

در این گزارش نسل سوم تلفن‌های همراه، به طور کلی و بدون ارائه جزئیات مورد بررسی قرار گرفت. تکنولوژی معرفی شده توسط ۳G، محصولات موبایل را قادر می‌سازد خدمات بسیار متنوعی را ارائه دهند.

حرکت از GSM (نسل دوم) به سوی UMTS (نسل سوم)، بستر منـاسبی را برای اپراتورهای موبایـل فراهم می‌کنـد که به کمک آن می‌توانند سرویس‌های کسترده‌ای را ارائه نمایند، شبکه ۳G با استفاده از استانداردهای IMT۲۰۰۰ قابلیت استفاده کامل از اینترنت با سرعت بالا و بهینه سازی در پخش و ارسال مولتی مدیا، امکان مکالمه تصویری، پخش برنامه‌های تلویزیونی از طریق موبایل، و موارد دیگری که در این مقاله به آنها اشاره شد، را فراهم کرده‌است، IMT۲۰۰۰ سرعتی برابر ۲ مگابیت بر ثانیه را ایجاد می‏نماید. ساختار شبکه ۳G بر اساس پایگاه‏های IP می‏باشد.[۵]

اگرچه شبکه نسل سوم در شناساندن خود در تمام دنیا موفق عمل کرده‌است، اما هنوز بحث‌هایی در خصوص ارایه کنندگان این شبکه و کاربران آن وجود دارد. از جمله مواردی را که می‌توان به آن اشاره داشت و از همه مهمتر است، شارژ این شبکه‌است. در واقع می‌توان اینگونه گفت که زیر ساخت‌های شبکه ۳G در طرح ریزی‌ها و برقراری ارتباطات بسیار موفق عمل خواهد کرد.

امّا نکته مهم‏تر اینجاست که صنعت مخابرات بی‏سیم باز هم پا را فراتر گذاشته و انجمنی را برای طراحی و تولید شبکه‏های جدیدتری با نام ۴G یعنی نسل چهارم موبایل ایجاد نموده‏اند. در مجموع ساده‏ترین توضیح برای ۴G ارتقای سطح مخابراتی و افزایش باندها برای زیاد شدن سرعت و همچنین وسعت دادن شبکه، ایجاد سرویس‏های مختلف و البته قیمت‏های مقرون به صرفه تر می‏باشد.

نظرات() 
can you buy viagra over the counter at a pharmacy
یکشنبه 19 خرداد 1398 07:49 ب.ظ

Hello! I've been reading your weblog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic work!
سرعت سایت
شنبه 14 بهمن 1396 07:06 ب.ظ
ممنون مطلب خوبی بود
Nintendo giveaway
جمعه 24 آذر 1396 06:50 ب.ظ
ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک طرح جدید در جامعهمان باز می کنیم.
وب سایت شما با اطلاعات ارزشمند برای کار به ما ارائه می دهد.
شما یک کار چشمگیری انجام داده اید و کل جامعه ما سپاسگزار خواهد بود
برای تو.
Joel
جمعه 17 آذر 1396 06:38 ق.ظ
Quality posts is the main to be a focus for
the visitors to pay a visit the website, that's what this web site
is providing.
cam4 hack password
دوشنبه 6 آذر 1396 07:56 ب.ظ
Right here is the right website for everyone who wishes to find out about this topic.
You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need
to…HaHa). You definitely put a brand new
spin on a subject that's been discussed
for years. Great stuff, just great!
best psychic mediums
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:52 ب.ظ
سلام، فقط می خواستم به شما بگویم، من این پست را دوست داشتم.
عملی بود در حال ارسال پست!
feet issues
یکشنبه 26 شهریور 1396 08:29 ب.ظ
I have been surfing on-line greater than three hours nowadays,
but I never found any interesting article like yours.
It is beautiful price sufficient for me. Personally, if all website
owners and bloggers made excellent content as you probably did, the net shall be much more useful than ever
before.
Birgit
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:10 ب.ظ
I visited multiple websites but the audio feature for audio songs current at this site is genuinely excellent.
foot pain cream walgreens
سه شنبه 6 تیر 1396 07:21 ب.ظ
Thanks for finally writing about >امپراطوری آی
تی - درباره ی 3G ... <Liked it!
Shoshana
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 01:34 ق.ظ
Hello everyone, it's my first go to see at this web page, and paragraph is actually fruitful designed for me,
keep up posting such articles.
Cecile
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:45 ق.ظ
Excellent blog post. I certainly appreciate this website.
Stick with it!
http://danitarogers.jimdo.com/2015/03/15/the-cause-of-adult-aquired-flat-feet
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 06:55 ب.ظ
Excellent blog here! Also your web site loads up fast!

What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my website loaded up as quickly as yours lol
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 12:15 ب.ظ
Thanks for another fantastic article. Where else may anybody get that kind of info
in such a perfect manner of writing? I've a presentation next week, and I am on the look for
such info.
BHW
دوشنبه 14 فروردین 1396 05:31 ق.ظ
Hi my friend! I want to say that this post is awesome, great written and come with almost all important infos.
I would like to peer more posts like this .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

لینکدونی

نویسندگان

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic