تبلیغات
امپراطوری آی تی - مادربوردها دوباره سبز می‌شوند

امپراطوری آی تی

شنبه 25 اردیبهشت 1389

مادربوردها دوباره سبز می‌شوند

نویسنده: Faez   طبقه بندی: خبر انفورماتیک، 

 

BIOSTAR TPower I55

بایواستار در حلقه دوم مادربوردسازها قرار گرفته با این حال بعد از این‌که سری TPower را ارایه کرد، چندان هم در این بازار بی‌ادعا نیست. این شرکت با تاکید روی قابلیت‌های حرفه‌ای مثل اورکلاکینگ و کارآیی مادربورد حداقل در این دوره اخیر که آغاز آن همراه با انتشار محصولات مبتنی بر تراشه P45 بود توانست برای این برند اعتبار مناسبی کسب کند. هرچند بایواستار هنوز در بحث سهم بازار و رقابت با غول‌های این حوزه مشکل دارد اما به نظر می‌رسد بایواستار دنبال همان سیاستی است که eVGA زمانی آن را اجرا می‌کرد و DFI هم از این الگو پیروی می‌کند. در این روش محصولات حرفه‌ای جایگاه خاص خود را دارند و تمرکز روی این مدل‌ها بیشتر است به طوری‌که توانایی‌های بالای مادربورد در تحمل تنش آن را از موارد مشابه جدا می‌کند. البته بایواستار دو برگ برنده دارد که می‌تواند روی آن‌ها سرمایه‌گذاری بیشتری کند، اول این‌که هنوز در بخش مادربوردهای ارزان قیمت و متوسط حضور قابل قبولی دارد و دوم این‌که در رده پیشرفته توانسته قیمت را برای مصرف‌کننده در سطح مناسبی پایین نگه دارد. گروه حرفه‌ای محصولات بایواستار با نام TPower شناخته می‌شود.


این مادربورد همان‌طور که در نام آن مشخص شده از تراشه‌های نسل جدید P55 استفاده می‌کند که در آن پل شمالی حذف شده و کاربردهای آن به پردازنده انتقال پیدا کرده است. بنابراین کنترل رابط PCIe برای کارت گرافیکی و کنترل ماژول‌های رم بر عهده پردازنده‌ است. در این تراشه از سوکت LGA1156 پشتیبانی می‌شود. در حال حاضر پردازنده‌هایی که برای این سوکت منتشر شده‌اند تنوع قابل قبولی دارند و می‌توان از میان انواع Core i7 و  Core i5 یک مدل انتخاب کرد. تراشه پل جنوبی دیگر به این نام خوانده نمی‌شود و اسم آن به PCH تغییر پیدا کرده با این حال اغلب وظایف آن همان است که در تراشه‌های پل جنوبی قبلی مثل ICH10 وجود داشت و تفاوت زیادی در این موضوع دیده نمی‌شود ضمن این‌که پشتیبانی از Raid نیز در این تراشه وجود دارد.


پردازنده‌هایی که برای سوکت LGA1156 تولید شده‌اند با رم‌های DDR3 با ارتباط دوکانال سازگار هستند. بنابراین می‌توان دو یا چهار ماژول روی این مادربورد نصب کرد. اما نکته مهم بحث فرکانس آن‌ها است. رم در اغلب مادربوردهای مجهز به تراشه P55 در محدوده فرکانس بین 1333 تا دو هزار و در نهایت 2200 مگاهرتز اجرا می‌شود. اما آنچه در مشخصات این مدل عنوان شده توانایی پشتیبانی از فرکانس‌های بالاتر تا 2600 مگاهرتز در شرایط اورکلاک است که این موضوع آزادی عمل بیشتری در انتخاب رم ایجاد می‌کند. مخصوصا این‌که اخیرا رم‌هایی با توان اورکلاک در این فرکانس هم عرضه شده‌اند و از این به بعد این فرکانس را بیشتر در میان رم‌ها خواهیم دید. با این حال طیف غالب این محصولات در بازار با فرکانس 1333 مگاهرتز عرضه می‌شود. حداکثر ظرفیت رم‌ها با توجه به این‌که چهار شکاف روی مادربورد قرار گرفته 16 گیگابایت است.


برای مادربوردهایی که ادعای توان حرفه‌ای با طول عمر بالا دارند مدیریت مصرف انرژی مخصوصا برای قسمت‌هایی مثل پردازنده اهمیت بیشتری دارد. در این مدل 12 فاز برای تنظیم ولتاژ و توان پردازنده قرار داده شده که از این تعداد 8 فاز به‌طور مستقیم در اختیار هسته پردازشی سی‌پی‌یو قرار دارند. 4 فاز دیگر نیز برای بخش غیرهسته‌ای هستند که در حقیقت همان وظایف پل شمالی است که به پردازنده منتقل شده است. این چهار فاز توان مورد نیاز برای کنترلر رم و کنترلر بخش گرافیکی را تامین می‌کنند که مهم‌ترین بخش‌های قسمت غیرهسته‌ای یا uncore هستند. دو فاز دیگر نیز روی این مادربورد دیده می‌شود که در اختیار رم‌ها قرار دارد و در صورت افزایش فرکانس می‌توانند در مدیریت توان به رم کمک کنند. دو فاز دیگر نیز روی این مادربورد دیده می‌شود که در اختیار رم‌ها قرار دارد و در صورت افزایش فرکانس می‌توانند در مدیریت توان به رم کمک کنند.


در مورد مصرف توان، بایواستار نیز مانند اغلب شرکت‌‌های مطرح تولیدکننده مادربورد از فناوری‌ اختصاصی خود استفاده می‌کند که GPU‌ نام دارد. البته روش کار اغلب این فناوری‌ها نسبتا مشابه است با این حال کارآیی آن‌ها نسبت به هم تفاوت‌هایی دارد. GPU زمانی‌که پردازنده در لود کامل نیست و به تمام توان خود احتیاج ندارد قسمتی از فاز‌های توان را غیرفعال می‌کند و با این کار جلوی مصرف اضافی انرژی را می‌گیرد. این روش‌ها علاوه بر این که اثرات زیست محیطی دارند، می‌توانند در افزایش طول عمر مادربورد و همچنین کاهش دمای دستگاه موثر باشند. یک چراغ LED روی مادربورد وضعیت مصرف توان را نشان می‌دهد.


بخش سیستم خنک‌کننده در این مدل دارای طراحی مناسبی است که باعث می‌شود جریان هوا از میان این سینک‌ها عبور کند و با افزایش سطح تماس با هوا مقدار حرارت بیشتری منتقل شود. این سیستم در بخش اصلی خود از 4 تکه مجزا تشکیل شده که توسط لوله‌های مسی با یکدیگر مرتبط هستند و دما در نقطه‌هایی که تجمع حرارت بیشتر است متمرکز باقی نمی‌ماند. در مادربورد گیگابایت مدل P55a-UD6 که به عنوان مادربورد مرجع آزمایشگاه از آن استفاده می‌کنیم.


در بخش میانی دستگاه در جایی‌که قبلا پل شمالی قرار داشت یک سینک قرار داده شده که در زیر آن قسمتی از رگولاتورهای ولتاژ قرار گرفته‌اند و عده‌ای آن را با پل شمالی قبلی اشتباه می‌گیرند. مشابه این روش نیز در این مادربورد دیده می‌شود با این تفاوت که زیر آن کاملا خالی است و این بخش تنها برای کمک به کاهش دما در میانه بورد اضافه شده است. تمام این چهار بخش توسط پایپ به یکدیگر متصل شده‌اند و 3 قسمت از آن در اطراف پردازنده قرار دارد. بخش انتهایی که برای تراشه PCH‌ در نظر گرفته شده شامل یک پنل نسبتا بزرگ است که در سطح آن نوارهای برجسته دیده می‌شود.


بخش توان گرافیکی یکی دیگر از بخش‌هایی که است که I55 قدرت بالایی در آن دارد. در اغلب مادربوردهای جدید با افزایش توان پردازش، یکی از عواملی که اجرا بازی‌ها و برنامه‌های سه‌بعدی را محدود می‌کند، بخش پردازش گرافیکی دستگاه است. برای رفع این مشکل راه حل استفاده از چندین کارت گرافیکی وجود دارد و پردازش به شیوه MultiGPU می‌تواند تا حدود زیادی این کمبود را برطرف کند. با این حال نحوه سازگاری مادربوردها با کارت‌های گرافیکی مختلف همچنان یک عامل موثر در انتخاب کارت گرافیکی و حتی مادربورد برای کاربران این گروه است. در این مدل از هر دو روش پیکربندی کارت گرافیکی برای کارت‌های انویدیا و ATI‌ پشتیبانی می‌شود و در نتیجه هر دو روش SLI و کراس‌فایر روی آن قابل اجرا هستند.


 


نرم افزار


به همراه I55 چندین نرم‌افزار مختلف ارایه می‌شود که هر کدام از آن‌ها کاربردهای خاصی دارند با این حال به نظر می‌رسد تمام تاکید بایواستار از ارایه این نرم‌افزارها سهولت انجام اورکلاکینگ و تغییر تنظیمات دستگاه از طریق محیط ویندوز است که نقطه ضعف بسیاری از کاربران تازه‌کار محسوب می‌شود. در نرم‌افزارBIO-V  ولتاژ‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند و از طریق آن ولتاژ قسمت‌های مختلف به‌طور مستقیم از روی رم، تراشه، پردازنده و حتی رابط QPI‌ خوانده می‌شود. O.M.G نرم‌افزاری است که قرار است سکوی پرتاب بایواستار برای به هوا فرستادن مادربورد باشد. پس از نصب این نرم‌افزار با فشردن کلید F10‌ تنظیمات لازم برای رسیدن به بهترین کارآیی ممکن از طریق تغییر فرکانس و ولتاژ به‌طور خودکار انجام می‌شود و نیازی به تغییرات دستی نیست. با این حال آنچه که در مورد اغلب نرم‌افزارهای مشابه و حتی این نرم‌افزار دیده می‌شود بحث محافظه‌کاری سازندگان مادربورد است. به‌هرحال این گزینه‌ها نه برای تست و بررسی که بیشتر برای افزایش کارآیی در یک سطح مشخص طراحی شده و نتیجه آن هم در این محدوده قابل قضاوت است ولی آنچه مسلم است تغییراتی که توسط این نرم‌افزارها اعمال می‌شود نهایت تغییرات ممکن نیست و افزایش متغیرها در مقادیر بالاتر هم وجود دارد. بزرگ‌ترین مزیت این نرم‌افزار کاربرد بسیار آسان است. به این معنی که نیازی به ورود در بایوس و ریست کردن دستگاه نیست ضمن این‌که انجام آن احتیاجی به دانش فنی ندارد در حالی‌که نتیجه مناسبی را ارایه می‌دهد.


 


نتیجه‌گیری


مادربوردهای تراشه P55 با وجود این‌که برای رده متوسط بازار تولید می‌شوند اما قیمت‌های بالایی در مقایسه با تراشه‌های قبلی و برخی مدل‌های مشابه از تراشه‌‌های نسل 5 اینتل دارند. به‌طور معمول قیمت این مدل‌ها از 130 تا 150 هزار تومان با توجه به شرایط بازار آغاز می‌شود و تا 600 هزار تومان هم ادامه دارد. به این معنی که این مدل‌ها در رده متوسط و بالای بازار هستند که کاربرد و قابلیت‌های آن‌ها هم این موضوع را تایید می‌کند. آنچه که در مورد I55 دیده شد کارآیی و توان بالای آن بود که البته این مشخصات با قیمت 248 هزار تومان در دسترس است. توان اورکلاکینگ بسیار خوب، کارآیی بالا و در این مورد خاص، گارانتی از مزایای این مدل است.  اما باز هر چقدر هم این محصول موجه باشد اما قیمت آن برای کاربران عادی قابل قبول نیست. بنابراین می‌توان جایگزین دیگری را هم پیشنهاد کرد که از نظر توانایی‌ و کارآیی شباهت‌های زیادی با این مدل دارد و قیمت آن هم 90 هزار تومان پایین‌تر است. مدل TP55 مدلی است که با قیمت 158 هزار تومان به فروش می‌رسد و اغلب ویژگی‌های I55 را به همراه خود دارد، با این حال اولویت با I55‌ است. مادربورد TP55 از همین تراشه استفاده می‌کند و سیستم توان آن هم 6 فاز است به این معنی که امکان مدیریت توان و اورکلاک همچنان در حد قابل قبولی است. ضمن این‌که فرکانس رم آن تا 2 هزار مگاهرتز قابل افزایش است. بنابراین اولویت را روی I55 بگذارید و برای کاهش هزینه هم می‌توانید نیم‌نگاهی به TP55 داشته باشید.


 


اورکلاک


توان اورکلاک این مدل کم‌نظیر است. در اورکلاک پردازندهCore i7 860  که با فرکانس 2800 مگاهرتز اجرا می‌شود به‌طور کاملا عادی و بدون انجام هیچ تغییری در میان ولتاژها، فرکانس را روی 4400 مگاهرتز تنظیم کردم که حاصل فرکانس مرجع 200 در ضریب 22 بود. در این شرایط فرکانس رم هم روی 1600 مگاهرتز تنظیم شد و فرکانس رابط به 3200 مگاهرتز رسید. ترجیح بر این بود که این بخش‌ها بیشتر از این درگیر تنش نشوند تا تمرکز بیشتری روی پردازنده باشد. ضمن این‌که در بحث ولتاژها نیز تنظیمات خودکار استفاده شدند. در این حال سیستم در همان بار اول بوت شد و مشکلی در اجرای برنامه‌ها نداشت که نتایج برنامه 3DMARK  را هم در کنار نتایج اصلی آورده‌ام. اما به‌طور حتم فرکانس‌های بالاتر نیز روی این مادربورد قابل اجرا است مخصوصا این‌که هنوز بخش رم و تراشه جای کار بیشتری دارند.


در این تست از خمیر سیلیکون با میزان نقره 25 درصد استفاده شده و برای سیستم خنک کننده نیز کولر V8 روی پردازنده نصب شد.

نظرات() 
dam91.mihanblog.com
شنبه 10 تیر 1396 03:27 ق.ظ
I don't even understand how I stopped up right here,
however I thought this publish was great. I don't realize who you are however
definitely you're going to a famous blogger should you aren't already.
Cheers!
illamontaluo.blog.fc2.com
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 02:58 ب.ظ
With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I've either
written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping
it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being
ripped off? I'd genuinely appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

لینکدونی

نویسندگان

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :